2019 BİLİM ŞENLİĞİ

Ağrı Valiliğince hayata geçirilen proje çerçevesinde il ve ilçelerde öğretim gören öğrencilerin ürettiği yazılım, program ve robotlar, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Spor Salonu’ndaki Kodlama Şenliği’nde sergilendi.

300 okuldan 480 projenin yer aldığı serginin açılış kurdelesini, Vali Süleyman Elban, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Cemil Lütfi Özkul, Belediye Başkan Vekili Kemal Atmaca, İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, Vali Yardımcısı Onur Kökçü ve İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Faruk Tekin kesti.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın ardından konuşan Vali Süleyman Elban, 2017 Kasım ayında Ağrı’da kodlama eğitimine başladıklarında hedeflerinin yüksek olduğunu, ancak kısa sürede elde edilen bu başarıyı beklemediklerini söyledi.

Elban, kodlama eğitimine başlarken yıl sonunda 5 bine yakın öğrenciyle eğitimi tamamlamayı düşündüklerini, ancak 2017-2018 eğitim öğretim yılında 19 bin 750 öğrenciye kodlama eğitimi verdiklerini hatırlattı.

“ÖĞRENCİ SAYISI 107 BİN 150 KİŞİYE ULAŞMIŞTIR”

Projede bekledikleri ve öngördükleri sayının çok üstünde bir seviyeye çıktıklarını aktaran Elban, şunları kaydetti: “2018-2019 eğitim öğretim sezonuna başladığımızda mecburen planlarımızı ve beklentilerimizi bu yıl şenliğimizi yaptığımız bugün için 50 bin öğrenciyi bu eğitim kapsamına almayı düşünüyorduk. Hesaplarımızı ona göre yaptık. Ama tüm arkadaşlarımız öyle çalıştılar öyle koştular ki bugün itibarıyla ilimiz genelinde kodlama, robotik ve tasarım eğitimi alan öğrenci sayısı 107 bin 150 kişiye ulaşmıştır. Bu eğitimi alan 107 bin 150 öğrenciden 13 bin 900’ü tüm ana sınıflarda bulunan tüm öğrencilerdir. Dolayısıyla bizim il genelinde 160 bin civarında ana sınıfından 12. sınıfa kadar zorunlu eğitim çağındaki öğrencilerimiz eğitim almaktadırlar. Biz 2019-2020 eğitim öğretim yılında hedef olarak zorunlu eğitim kapsamındaki 165 bin öğrencimizin tamamını kodlama eğitimiyle buluşturmak istiyoruz.”

Sıradan bir kodlama eğitimi vermemek için üniversiteler ve uluslararası şirketlerle görüşme halinde olduklarına vurgu yapan Vali Elban, tüm öğretmenlerin bu eğitim kapsamına alındığını belirtti.

“TÜRKİYE’DE YAZILIM KONUSUNDA SÖZ SAHİBİ OLACAĞIZ”

Kısa sürede Ağrı’nın kodlamada göstermiş olduğu başarıdan dolayı öğretmenler ve öğrenci ailelerine teşekkür eden Elban, şöyle konuştu:”Yazılım konusunda Hindistan dünyada nasıl söz sahibiyse biz de Ağrı olarak Türkiye’de yazılım konusunda söz sahibi olacağız. Ülkemizin yazılımcılarının büyük bir çoğunluğunu bu ilde yetiştirmek istiyoruz. Gelişen teknoloji ve çağa uygun olarak yetişen bu yavrularımızın aynı zamanda sadece ülkemizin değil insanlığın da kaderini değiştirmelerini bekliyoruz.”

İl Milli Eğitim Mehmet Faruk Tekin de,”En yeni liberal sanatlardan biri olan kodlama, öğretim programlarımıza dahil olmasıyla beraber sistemli ve kıymetli hale gelmiştir. Kodlama ile teknolojinin hayatımızda iç içe olması, üretilecek teknolojinin hayati derecede önem kazanmasını sağlamıştır. Yakın gelecekte adından en çok bahsedeceğimiz teknoloji olan yapay zekânın temelini anlayabilmek, öğrencilerimizin ‘üretmesi’ ve ‘sorunlara çözüm geliştirmesi’ ve ‘hayallerini hayata geçirmesi’ için kodlamayı araç olarak kullanmaları, 2023 Eğitim Vizyonumuz doğrultusunda gerçekleştireceğimiz hedeflerdendir.KodlaAğrı Projesi kapsamında öğrencilerimiz, başta anasınıfı olmak üzere tüm eğitim kademelerinde kodlamayla tanışmıştır. Okul öncesi dönemde bilgisayarsız ve bilgisayarlı kodlama eğitimi ile kodlama becerisi temel eğitimden başlayarak tüm öğrencilerimize kazandırılmıştır. Kodlama becerilerini erken yaşta edinmiş olan öğrencilerimiz, gelecekte üretim şekilleri başta olmak üzere hayatın her alanında kendini hissettirecek olan Endüstri 5.0’e hazır olarak yetişeceklerdir. KodlaAğrı projesi ile öğrenciye kodlama eğitimi vererek aslında geleceğin yazı diliyle öğrencilerimizin öz ifade becerilerini geliştirmiş oluyoruz. Böylece öğrencilerimiz analiz etme, algoritmik düşünme ve problem çözme gibi becerileri de kazanmaktadır.Proje kapsamında uzun vadede ülkenin kendi yazılımcılarını yetiştirmesi ve kendi teknolojisini üretmesi planlanmaktadır. Bu alanda emeği geçen kıymetli öğretmenlerimi ve Temel Eğitim Şube Müdürümü kutluyorum.7 ilçede 40 bilgisayarla başlayan KodlaAğrı projesi Sayın Valimiz Süleyman Elban’nın gayret, destek ve himayeleri ile 3500 bilgisayar ayrıca arduino ve robotik setlerle profesyonel bir donanım ile sürdürülmektedir. KodlaAğrı Projesi ile İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’dan birincilik ödülünü alan Sayın Valimiz Süleyman Elban’a; öğretmenlerimize ve öğrencilerimize olan desteği için; yanımızda oluşunun bize hissettirdiği şevk için ve eğitime, kodlamaya verdiği değer için şükranlarımı sunarım”dedi.

Konuşmaların ardından salona kurulan proje stantlarını gezen Vali Elban ve protokoldekiler, öğrencilerin ürettiği robot, yazılım ve programları inceledi.

Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sisteminden yola çıkan Ahmet Alagöz Ortaokulu öğrencilerinden Ayşenur Ağaca’nın T-400 hava savunma sistemi projesi yoğun ilgi gördü. Türkiye’nin savunma sanayisine katkı sunmak için savunma sistemi yapmak istediklerini anlatan öğrencilerden Ayşenur Ağaca, projeyi köydeki okulda hayata geçirdiklerini söyledi.

Aracın adını “Eleşkit” koyduklarını belirten Karaman, “Arabamızı uzaktan kontrol edebiliyoruz. Güneş paneliyle şarj oluyor. Bir defalık şarjla 10 saatlik yolu gidebiliyor. Arabayı yaklaşık 6 ayda bitirdik. 2 ayda elektronik ve kodlama kısmını bitirdik.” dedi.